Výrobní postup

Jak vzniká exkluzivní přejímaný křišťál?

Základem je čiré křišťálové sklo neboli křišťál, ve kterém jsou vápenaté složky běžného skla nahrazeny oxidem olovnatým (PbO). Právě oxid olovnatý stojí za jedinečným lomem světla křišťálových výrobků. Křišťálové sklo obsahuje zpravidla 18 – 35 % PbO, čím více oxidu olovnatého, tím lépe. Výrobky z přejímaného křišťálku, které prodáváme, obsahují 24 % PbO, čímž se řadí mezi velmi kvalitní křišťálové produkty. Oxid olovnatý totiž dodává sklu větší hustotu, menší tepelnou vodivost, vyšší index lomu světla (a tím i vyšší lesk) a v neposlední řadě také větší odolnost a houževnatost. S těmito přidanými hodnotami se však pojí také vyšší náročnost na zpracování a zároveň větší nároky na umění skláře - více ZDE. Proto je také olovnatý křišťál mnohem dražší a má vyšší hodnotu než bezolovnatý. Křišťálové výrobky bez olova jsou navíc choulostivější na případné rozbití a nedosahují tak vysokého lesku.

Barevný křišťál vzniká pomocí příměsi oxidů kovů. Díky nim můžete obdivovat křišťál rubínový, modrý, fialový, zelený či azurový a také černý. Právě tyto barvy jsou typické pro výrobky českých skláren.

Přejímaný křišťál vznikne spojením vrstvy čirého křišťálu s vrstvou barevného křišťálu. Sklář tedy vyfouká z roztavené sklářské hmoty základní čirou baňku, kterou vloží do předem vytvarovaného barevného trychtýře. Toto spojení probíhá při teplotách okolo 800 °C. Tvarování poté pokračuje ve vlhké formě z bukového dřeva, do které sklář vloží již zbarvenou baňku a ta následným foukáním dostane ve formě svůj tvar.

Jakmile je základní forma produktu hotová, putuje do brusírny. Nejdříve se předkreslí vodicí linky, které znázorňují základní tvar dekoru. Vše ostatní už je ale na brusičích. Ti jsou mistry svého řemesla a znají všechny dekory zpaměti a vybrušují design každého výrobku s precizní přesností.  Broušení přejímaného křišťálu je navíc nesrovnatelně náročnější oproti křišťálu čirému. Přes vrstvu barevného skla totiž brusič nevidí do opracovávaného výrobku, a proto musí mít dlouholeté zkušenosti, aby odhadl správnou hloubku řezu. Broušení se navíc provádí pomocí kotouče pokrytého technickými diamanty pod tekoucí vodou, aby nedocházelo k uvolňování prachu, jak tomu bylo v minulosti.

Poslední fází výroby je leštění, kdy je každý křišťálový výrobek ponořen do leštící lázně. Díky tomu je zvýrazněn přirozený lesk křišťálu. Nakonec je výrobek pečlivě zkontrolován a zabalen.

© 2023 Top Crystal Trade s.r.o. | Webdesign Next Vision
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
OK   Další informace